Ostatnio na jednym z blogów wynikła dyskusja na temat nalewek. Zauważyłam że jest duże zainteresowanie tym tematem wśród miłośniczek scrapowania 🙂 , więc postanowiłam u siebie na blogu wstawiać przepisy na nalewki które robiłam.
Dziś nalewka cytrynowo-kawowa która jest na zdjęciu w butelce własnoręcznie ozdobionej zgodnie ze smakiem nalewki. Moja ma już rok czasu więc niedługo będzie już degustowana.

Nalewka cytrynowo-kawowa
Składniki :
-1 cytryna (10 dag)

-5 dag swiezo palonej kawy w ziarnach
-2 lyzki plynnego miodu
-1/4 laski wanilii
-3 rozgniecione ziarenka kardamonu lub szczypta mielonego
-0,75 l czystej wodki 40 %. ( ja zawsze rozrabiam spirytus)

Przyrządzanie :
Cytrynę starannie umyć, sparzyć, osuszyć, gęsto po nakłuwać ostrym końcem noża i w nakłuciach umieścić ziarnka kawy. Miód wymieszac z 1 łyżką letniej wody, wlacć do 2 l słoja, włożyć cytrynę naszpikowaną kawą, szczelnie zamknąć i odstawić na 3 tygodnie w ciepłe miejsce. Co 2-3 dni wstrząsnąć słojem. Potem nalewkę przecedzić do butelki (cytrynę lekko odcinać). Szczelnie zamknąć i odstawić do sklarowania. Gdy cały osad osiądzie na dnie, zlać delikatnie klarowny alkohol elastyczną plastykową rurką, a osad przesączyć przez lejek z watą bawełnianą (tak jest w oryginalnym przepisie, ja cedzę prze filtry do kawy, trzeba się uzbroić w cierpliwość bo trochę to trwa).