Poduszki na obrączki to bardzo popularny dodatek ślubny. Aż chciałoby się rzec, że dla wielu młodych par wręcz nieodzowny. Obecnie już do lamusa odchodzi kościelna taca, na której kapłan podaje nowożeńcom obrączki – na znak łączącej ich miłości. Jeszcze do niedawna wspomniany zwyczaj był jedynie możliwy do zaobserwowania w amerykańskich filmach, np. w komediach romantycznych, gdzie dzieci kroczyły w kierunku ołtarza ze złotymi krążkami podanymi na ozdobnej poduszce. Dziś już śmiało można powiedzieć, że  na naszym gruncie ten obyczaj jest coraz powszechniej obserwowany

Poduszki na obrączki
Poduszki na obrączki

Po poduszki na obrączki mogą sięgnąć nie tylko przyszli małżonkowie pragnący zawrzeć związek małżeński w Kościele, ale również ci, którzy pragną wziąć ślub przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Oba rozwiązania już chyba nikogo nie wprawią w zdumienie, zwłaszcza że w ostatnich latach śluby cywilne cieszą się ogromną popularnością. Warto zauważyć, że poduszki na obrączki to również niezwykle praktyczna dekoracja. Niosąc złote krążki na metalowej, kościelnej tacy zawsze istnieje ryzyko, że można ją upuścić. A bądź co bądź taka wpadka w dniu ślubu może być różnie odczytywana. Mając wspomniane poduszki możemy być spokojni, że taki scenariusz nas nie dotyczy. Dlaczego? Dlatego, iż obrączki przywiązywane są do tasiemek do poduchy, stąd wykluczone jest jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że  ktoś po drodze może je zgubić, upuścić albo w ogóle, że o nich zapomni.

Decydując się na poduszkę na obrączki warto również rozważyć kwestię tego, kto ją nam poda. Bardzo modne jest wnoszenie złotych krążków przez dziecko, które majestatycznie kroczy przez cały kościół (lub inne miejsce – w zależności od tego, gdzie odbywa się ceremonia) i podaje je przyszłym małżonkom.  Dziewczynki zwykle ubrane w piękne tiulowe sukienki oraz chłopcy w bardzo poważnych garniturach. Warto jednak pamiętać, aby fason oraz kolor poduszki pasował jednocześnie do dodatków Panny Młodej, dziecka oraz innych elementów ozdobnych, które towarzyszą nam w dniu ślubu.

Pojawia się jeszcze jedno pytanie – jaką poduszkę na obrączki wybrać? W tej kategorii prym wiodą te w kolorze kości słoniowej, ecru albo w odcieniu klasycznej bieli. Z uwagi na liczne aplikacje oraz dekoracje naszywane do powłoczki, bez problemu można dobrać coś, co akurat będzie komponować się z dekoracją kościoła, urzędu czy ślubnego stroju małżonków. Zwykle są to różnego rodzaju koronki, tiule czy kryształki, a także liczne aplikacje, np. wykonane z naturalnych kwiatów.