Naturalny rattan jest bardzo cenionym surowcem do wyrobu mebli, ponieważ jest elegancki i trwały. Niestety jest też bardzo drogi. Jego nowoczesną i tańszą alternatywą jest technorattan. Są to włókna sztuczne, które zaplata się tak jak jego naturalne odpowiedniki. Poznaj wady i zalety mebli z technorattanu.

Meble ogrodowe z technorattanu

Z technorattanu można kupić niemal wszystkie meble do ogrodu – od wygodnych leżaków, przez praktyczne krzesła, po duże komplety obiadowe. Są nieco droższe niż wyroby ze zwykłego plastiku, ale o wiele od nich trwalsze. Wytrzymałość technorattanu może być wyższa od drewna, przy czym meble z tego materiału będą tańsze niż produkty drewniane. Znajdziesz je w większości dobrych sklepów meblowych, choć korzystniej jest szukać ofert w dobrych marketach remontowo-budowlanych, np. tu: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html

Kolory mebli z technorattanu

Meble z technorattanu są dostępne w wielu kolorach. Ponieważ materiał ten jest barwiony w masie, nie traci swojej intensywności pod wpływem światła UV. Zwykle są to barwy zbliżone do naturalnych, przez co świetnie wyglądają w otoczeniu zieleni ogrodu. Do wyboru masz na przykład szare lub czarne komplety wypoczynkowe, które rewelacyjnie uzupełnią nowoczesną aranżację ogrodu. Beżowe lub brązowe meble ogrodowe będą świetnie wyglądać w klasycznym otoczeniu działki. Dostępne są też białe zestawy meblowe, idealne na posesje aranżowanych w stylu rustykalnym lub angielskim.

Meble ogrodowe z technorattanu

Zalety mebli z technorattanu

Tworzywo nie wymaga konserwacji, co ma ogromne znaczenie, jeśli meble będą stały na świeżym powietrzu. Są odporne na płowienie i zniekształcenia pod wpływem światła słonecznego. Dodatkowo rattanowe meble są też wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Nie szkodzi im też wilgoć, dzięki czemu zabrudzenia, takie jak kusz czy rozlany sok można zmywać wodą – meble będą wyglądać jak nowe długo po zakupie. Poza sezonem możesz je przechowywać w innych pomieszczeniach – są eleganckie, więc nie zepsują estetyki Twojego patio lub werandy, a wręcz przeciwnie, wzbogacą ich wystrój.

Wady mebli z technorattanu

Wadą może być to, że technorattan nie jest materiałem naturalnym, więc może nie pasować do każdej aranżacji tarasu czy ogrodu. Jednak stwarza duże możliwości wzornicze, dzięki czemu jest na rynku z każdym sezonem ogrodowym pojawia się coraz więcej propozycji zestawów mebli w kształtach odpowiadających najnowszym trendom wyposażenia ogrodu.

Jak wybierać meble z technorattanu?

Meble powinny być stabilne i wykonane z precyzją. Nie powinny być też zbyt ciężkie, aby można je było łatwo przenosić. Sprawdź przed zakupem możliwość zdejmowania tekstylnych elementów – to ważne podczas czyszczenia foteli, stołów i krzeseł. Aby wypoczynek był komfortowy, poduchy i oparcia powinny być sprężyste i po prostu wygodne – sprawdź to jeszcze w sklepie. Takie nie są? Jeśli komplet jest w atrakcyjnej cenie, nie warto z niego zrezygnować. Wystarczy, że dokupić wygodne poduszki i oparcia, które możesz wymieniać wraz ze zmianą aranżacji ogrodu.