Świątecznie w naszym domu

Świątecznie w naszym domuGrudzień to miesiąc świątecznych przygotowań. Dzieci odkrywają kolejne okienka kalendarza adwentowego, aby każdego dnia przybliżać się do magicznej daty 24 grudnia. Dorośli planują, aby zdążyć ze wszystkim i nie paść ze zmęczenia. Zaczynamy więc od porządków – tu warto podzielić obowiązki pomiędzy wszystkich domowników, zakupów świątecznych prezentów – warto tego nie zostawiać na ostatnią chwilę, wcześniej szykujemy też atmosferę domu – przystrajając go świątecznie. Przygotowujemy adwentowe wieńce, robimy kartki świąteczne lub po prostu gotowe wysyłamy do rodziny i znajomych, ozdabiamy nasze kąty stroikami. Dużą wagę do dekoracji przywiązujemy zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci lub u nas odbędzie się rodzinna Wigilia. Z maluchami można zrobić wspólnie wiele ciekawych i prostych ozdób wykorzystując elementy tzw. recyklingowe ( rolki po papierze toaletowym, gazety, szary papier, tekturę, papierowe talerzyki). Ciekawy pomysł na bombko-choinkę znalazłam na stronie Westwing.pl.westwing005 asia3city westwing006 asia3city westwing007 asia3city westwing008 asia3city westwing009 asia3city westwing010 asia3city westwing011 asia3city westwing012 asia3city westwing013 asia3cityPracuję  z małymi dziećmi, w okresie przedświątecznym robimy z papierowych talerzyków: aniołki, wieńce, bałwanki – dzieci uwielbiają takie prace, można nimi udekorować okna. Można również wykorzystać wiklinowe wieńce lub z gałązek czy mchu i ozdobić kilkoma naturalnymi elementami przyklejając je klejem na gorąco  – będą również świetną ozdobą stołu.

Świątecznie w naszym domu
fot. westwing.pl

Dużo zachodu wymaga przygotowanie odświętnego stołu i pakowanie prezentów. Z tym ostatnim nie dość że trzeba się mocno czaić to kształty podarków i wielkość nastręczają nam sporo problemów. Jak i w co zapakować? Uważam, że ładnie zapakowany prezent to sztuka, sam prezent skromny, ale elegancko i ciekawie zapakowany na pewno wywoła radość u obdarowanego. Kiedyś w czasach kiedy nic nie było dostępne sporo rzeczy pakowano w gazetę, dzisiaj ta moda powraca jako demonstracja nurtu ekologicznego – oczywiście gazeta tak, szary papier również, ale w ciekawej aranżacji z dodatkami, ozdobami może być atrakcyjnym opakowaniem. Czasem prezent ma już ciekawe opakowanie i wystarczy tylko ładna wstążka oraz ciekawy karnecik.

Świątecznie w naszym domu
fot. westwing.pl
Świątecznie w naszym domu
fot. westwing.pl
westwing022 asia3city
fot. westwing.pl

Nieco zanikającą tradycją jest wysyłanie kartek świątecznych. Wyparły je maile i sms-y. Ja jednak kultywuję tę tradycję wykonując kartki samodzielnie. Chciałam tutaj podać przykład kartki którą może wykonać dziecko i to kilkuletnie. w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Choinka to prosty element origami powtórzony trzykrotnie, odrobina waty i kartka od malucha dla babci sprawi jej ogromną radość dużo większą niż ta kupiona w sklepie. Więcej pomysłów możecie podejrzeć w dekoracjach bożonarodzeniowych.

Świątecznie w naszym domu
fot. westwing.pl
Świątecznie w naszym domu
fot. westwing.pl

Od wieków córki, matki, babcie zajmowały się wszelakim rękodziełem, często wspólnie do niego zasiadały, scalało to rodzinę, był to czas na ciekawe rozmowy. Dzisiaj w zabieganym świecie często koncentrujemy się na taniej chińszczyźnie lub mało osobistych prezentach. Tak się zastanawiam czy zmierzamy we właściwym kierunku? Czy ciągle jeszcze dbamy o tradycje i obyczaje naszych przodków? Gdy pytam dzieci jakie potrawy jedzą przy wigilijnym stole i słyszę, że jedzą mięso, kurczaka i inne to trochę mi ich żal. Dobrze, że są i tacy, którzy razem z mamą pieką świąteczne pierniki.

Post został zgłoszony do