Widzisz przed sobą piękny widok i chcesz uwiecznić jego urok na fotografii. Niestety zdjęcie wychodzi rozmyte, nieostre, zbyt ciemne lub naświetlone, a fotografowany obiekt wygląda całkiem inaczej niż w „realu”. Niekoniecznie winny jest twój aparat. Sprawdź, jak najłatwiej zepsuć zdjęcie.

1. Nie czytaj instrukcji obsługi swojego aparatu

Masz większą szansę, że nie poznasz różnych indywidualnych metod i funkcji na rozwiązanie problemu. I twoje zdjęcia mogą pozostać jeszcze długo nieperfekcyjne.

2. Porusz aparatem tuż po zrobieniu zdjęcia

Kiedy wciśniesz spust migawki, od razu zabierz aparat – obraz będzie „poruszony”, nieostry, rozmyty. Często aparat potrzebuje troszkę więcej czasu niż ułamka sekundy (na dokonanie pomiaru ostrości, światła, a następnie zarejestrowanie obrazu na matrycy i zapisanie go na karcie pamięci), dlatego nagłe zrywy aparatu nie służą zdjęciom. Lepiej poczekać sekundę lub dwie, a efekt będzie znacznie lepszy.

Jak zepsuć zdjęcie

3. Nie korzystaj z podpory, kiedy jest ciemno

Brak statywu, zwłaszcza w nocy, zaowocuje plamami, błyskami i przebarwieniami na zdjęciu. Nawet jeśli aparat jest wyposażony w stabilizację obrazu, wbudowaną w optykę lub matrycę aparatu, to nie możesz liczyć na to, że skompensuje ona ruch aparatu. Dlatego warto zainwestować we właściwą podporę dla sprzętu fotograficznego.

Jak zepsuć zdjęcie 2

4. Korzystaj z flesza na duże i bardzo bliskie odległości

Większość cyfrówek nie ma wystarczająco silnej lampy, aby rozświetlić obszerne, ciemne pomieszczenia – dlatego jeśli chcesz, aby dalszy plan zdjęcia pozostał w mroku, użyj flesza niedostosowanego do warunków fotografowanego miejsca. Jeśli zależy ci natomiast na zbytnim rozświetleniu obiektu, przybliż się do niego maksymalnie i użyj mocnego flesza. Efekt błysku murowany. Pamiętaj, że moc większości lamp aparatów cyfrowych można jednak uregulować, a odstęp od obiektów dowolnie zmniejszać lub zwiększać. Można też spróbować ulepszyć zdjęcie korzystając ze statywu i długiego czasu naświetlenia, które wydobędzie tło i sprawi, że zdjęcie nabierze wrażenia wielowymiarowości.

Jak zepsuć zdjęcie 3

5. Zawsze korzystaj z autofocusa

Automatyczne ustawianie ostrości jest bardzo przydatne i wygodne. Jeśli jednak go stosujesz bez względu na okoliczność, masz pewność, że nie każde zdjęcie będzie wystarczająco klarowne. Autofokus może się pomylić:

– gdy fotografujesz duże, jednolite powierzchnie, takie jak niebo,

– po zmroku, gdy doświetla dowolny obiekt kontrastowym światełkiem i ustawia na nim ostrość,

– gdy odzwierciedlany na zdjęciu motyw jest zbyt blisko,

– gdy pomiędzy aparatem a motywem znajdują się przeszkody, np. źdźbła trawy, gałęzie, nieczystości na szybie.

Dlatego czasem warto poeksperymentować i spróbować samodzielnie ustawić ostrość.

Jak zepsuć zdjęcie

6. Portretuj osoby z bardzo bliska

Podejdź do osoby, jak tylko się da najbliżej i wybierz niekorzystną dla niej perspektywę – uzyskasz karykaturę zamiast portretu. Zdjęcie portretowe należy wykonać z pewnej odległości, najlepiej korzystając z zoomu. Dodatkową zaletą przybliżenia w aparacie jest ładnie zamglone tło – zadbaj również o nie, ponieważ słup albo kontener na śmieci w tle skutecznie zepsuje nawet najlepsze ujęcie.

Jak zepsuć zdjęcie 4

7. Rób zdjęcia pod słońce

Na koniec pozostał klasyczny błąd fotografii – robienia zdjęć pod światło. I chociaż istnieje nawet technika tworzenia takich fotografii, to wymaga ona wiele umiejętności. Zwykła fotka „cyknięta” pod słońce zazwyczaj kończy się prześwietleniem zdjęcia i plamami barwnymi, które niekoniecznie tworzą artystyczny efekt.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Nokaut.pl