Zwiewne muśliny i woale, czy eleganckie aksamity lub żakardy – firany i zasłony to znakomita recepta na efektowne wykończenie aranżacji okiennej. Atrakcyjne tkaniny nie tylko pozwolą na sterowanie światłem dziennym wpadającym do wnętrza, ale również nadadzą pomieszczeniom przytulny charakter. Oto kilka sprawdzonych wskazówek, które pomocą nam dobrać idealne firany i zasłony do naszego mieszkania.top_jak_czyscic_i_pielegnowac_firany

Połączenie firan oraz zasłon to wnętrzarska klasyka. Taki duet to sprawdzony sposób na eleganckie wykończenie aranżacji okiennej. Firany pełnią głównie funkcję dekoracyjną, a okno osłaniają jedynie w dzień, dzięki czemu osoby z zewnątrz nie widzą, co dzieje się w środku mieszkania. Faktycznie zasłonić okno i ograniczyć dopływ światła dziennego możemy za pomocą zasłon. Dlatego właśnie firany i zasłony stanowią duet idealny.

Tekstylia z charakterem

Aby kompozycja okienna była nie tylko ozdobą wnętrza, ale również zapewniała nam poczucie komfortu, należy przede wszystkim odpowiednio dobrać kompozycję do charakteru wnętrza. Innymi słowy – nie wszystko to, co sprawdzi się w salonie lub sypialni, będzie dobrym rozwiązaniem również dla kuchni. W pomieszczeniach wypoczynkowych, możemy pozwolić sobie na więcej. Zarówno w pokoju dziennym, jak i sypialniach dobrym rozwiązaniem będą długie fałdy materiału, układające się w eleganckie fałdy. Firany na stronie castorama.pl sprawdzą się doskonale w aranżacji tych pomieszczeń. Niezwykle efektownie prezentują się firany z lekkich i zwiewnych materiałów np. z muślinu. Z kolei w przypadku zasłon, możemy postawić na grubsze tkaniny np. żakardowe. Ponadto, aby zapewnić sobie poczucie prywatności, warto postawić na zasłony dwuwarstwowe – dzięki nim skutecznie przesłonimy okno.

Z kolei w kuchni lepszym rozwiązaniem niż klasyczne połączenie firan i zasłon, będzie postawienie tylko na te pierwsze. Firanki zawieszone na zazdrostkach będą bardziej przylegały do okien, dzięki czemu nie przeszkodzą w kuchni np. podczas gotowania. Innym sposobem jest połączenie zasłon wraz z roletami – w tym przypadku zasłony będą pełnić funkcję dekoracyjną, a okno przesłonimy przy pomocy rolet.

Kompozycja

Bardzo ważnym elementem, który zadecyduje o ostatecznym wyglądzie firan i zasłon, jest odpowiednie zestawienie kompozycji. Przede wszystkim należy pamiętać, aby zakupić materiał na zapas lub zasłony czy firany o szerokości wynoszącej przynajmniej dwukrotność wymiaru okna. Taki zabieg sprawi, że materiał będzie elegancko ułożony.

Ponadto duże znaczenie ma długość zasłon. Istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań w tej kwestii. Pierwszą możliwością jest wybranie długości tkaniny sięgającej do parapetu – takie rozwiązanie będzie najlepsze, jeśli zdecydujemy się na firany i zasłony w kuchni. Z kolei w pokoju dziennym dobrze prezentować się będą tkaniny sięgające ziemi. Natomiast w sypialni, które są mniej uczęszczane niż salon, możemy z powodzeniem zawiesić takie zasłony, których długość przewyższa odległość pomiędzy karniszem a podłogą – w takim przypadku materiał będzie się efektownie rozlewał na posadzce. Wiele innych ciekawych wskazówek na bardzo ważny temat, jakim jest dekoracja okna oraz wybór odpowiedniej rolety, odszukasz pod tym adresem.