Odpowiednio dobrane do wnętrza karnisze stanowią ważny element wystroju. W jednym pomieszczeniu dobrze prezentować się będzie karnisz drewniany, a w innym karnisz metalowy, co warto wziąć pod uwagę, aranżując wnętrze.

Dobór karnisza pasującego do wnętrza

To od stylu i charakteru pomieszczenia zależy to, czy potrzebne będą karnisze pojedyncze czy podwójne. Do założenia lekkiej firanki wystarczy zakup delikatnego metalowego karnisza z ciekawym zakończeniem, jednakże w przypadku podwójnych zasłon takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Wówczas należy wybrać solidny karnisz o grubszym drążku. Jakie zatem kupić karnisze do mieszkania?

Wybór rodzaju karnisza uzależniony jest od tego, czy na oknie chcemy powiesić tylko firanki, czy też może firany wraz z zasłonami. W przypadku firanek i zasłon, paneli żakardowych i innych dekoracji okiennych na karniszu należy zdecydować się na zakup podwójnego karnisza, gdyż pojedynczy uniemożliwi ich przesuwanie. Sprawdzi się zaś on, jeśli posiadamy już roletę czy żaluzje. Chociaż karnisze z metalowymi rurami (25 mm) są w stanie utrzymać nawet ciężkie zasłony, to są one masywne, co w małych wnętrzach będzie sprawiać wrażenie ciężkości. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest powieszenie lżejszych dekoracji okiennych i zakup karniszy z rurkami 19 czy 16 mm. Jeśli chodzi o kolor karnisza, to zaleca się dopasować go do pozostałych elementów dekoracji. Uniwersalnymi kolorami są stare złoto i chrom matowy. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach sprawdzi się czarny nikiel i inox. Obecnie największą popularnością cieszą się metalowe karnisze, a szczególnie stylizowane na retro karnisze miedziane. Takie jak ten https://karnisze24.pl/scienne-podwojne/4218-karnisz-podwojny-lux-o2525-mm-liberty.html. Montuje się je na suficie nad oknem i wiesza na nich bardzo długie firany. Ciekawą nowością na rynku są karnisze apartamentowe, które mają lekki profil, wykonane są z aluminium i wyróżniają się oryginalnymi wspornikami. Najczęściej wieszane są na nich lekkie i króciutkie firanki w najmodniejszych stylach. Karnisze te są niezwykle trwałe i odporne na korozję.