Wykładanie podłóg panelami winylowymi coraz bardziej zyskuje na popularności. Nic dziwnego. Panele winylowe na powierzchni podłogi prezentują się wtedy bardzo elegancko, a całe wnętrze nabiera nowoczesnego charakteru.

Panele winylowe nie są jednak łatwe w montażu. Bardzo często podczas tego zabiegu powstaje dużo niedoróbek, które w przyszłości mogą bardzo obniżyć jakość całej podłogi. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas montażu paneli winylowych?

Czy panele winylowe muszą się zaadoptować do otoczenia?

Błąd opisany w tym akapicie jest jednym z najczęściej popełnianych podczas montażu paneli winylowych. Mowa tutaj o zbyt szybkim przystąpieniu do montażu paneli. Szczeliny między materiałem tego rodzaju są bardzo małe, a więc jest on niezwykle wrażliwy na wszelkie różnice temperatur. Trzeba więc pamiętać o tym, że panele muszą zaadaptować się do nowego otoczenia, a więc spędzić w miejscu docelowym przynajmniej 24 godziny. W innym razie mogą pracować, a skrajnych przypadkach nawet ulec uszkodzeniu.

Panele winylowe a nierówności – dlaczego podłoże jest ważne?

Wszelkie nieprawidłowości, które powstają podczas montażu paneli, na ogół nie są widoczne w pierwszych dniach po skończeniu prac. Dopiero po pewnym czasie oczom mieszkańców ukazują się wybrzuszenia na powierzchni podłogi. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim przed przystąpieniem do montażu paneli winylowych należy bezwzględnie sprawdzić stan podłoża. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy na powierzchni nie znajdują się duże nierówności, które mogłyby spowodować, że panel w tym miejscu nie będzie dobrze przylegał do podłoża.

Taką nierówność należy najpierw zeszlifować, a następnie dokładnie oczyścić, najlepiej przy pomocy odkurzacza. Oczyścić należy również całą podłogę tuż przed położeniem paneli winylowych. W przeciwnym wypadku drobne zanieczyszczenia mogą po pewnym czasie powodować powstawanie pleśni, co w efekcie może powodować nieprzyjemny zapach w mieszkaniu.

Ogrzewanie podłogowe a panele winylowe – co trzeba wiedzieć?

Montaż paneli winylowych na podłożu, które jest ogrzewane, obarczone jest pewnym ryzykiem. Panele będą narażone na bardzo duże wahania temperatur. Nie należy więc przystępować do montażu paneli, jeśli temperatura podłoża przekracza 26 stopni. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia podłogi. W przypadku ogrzewania podłogowego należy również mieć na uwadze fakt, że temperatura na powierzchni będzie wahać się w zależności od pory roku, pogody oraz oczywiście temperatury rur.

Na tym etapie montażu najczęściej popełnianym błędem jest bardzo dopasowany sposób montowaniu paneli winylowych. Jest to ogromny błąd, który w sezonie letnim może doprowadzić do powstawaniu wybrzuszeń. Jak prawidłowo wykonać więc montaż paneli winylowych? Między panelami powinna zostać zachowana minimalna odległość tak, aby rozszerzające oraz kurczące się panele mogły swobodnie się przemieszczać w różnym kierunku.

Panele winylowe a akustyka pomieszczenia

Często popełnianym błędem jest również brak odpowiedniego zadbania o akustykę pomieszczenia. Jest to aspekt powszechnie zaniedbywany, ponieważ nie wpływa bezpośrednio na komfort lokatorów pomieszczenia. Ma on jednak ogromne znaczenia dla sąsiadów, którzy znajdują się piętro niżej, dlatego nie należy zaniedbywać dbania o wyciszenie akustyczne paneli podłogowych. W jaki sposób? Jednym z najprostszych i jednocześnie najpopularniejszych rozwiązań jest zamontowanie mat wyciszających.

Materiał wyciszający musi spełniać określone wymagania. W przeciwnym wypadku efekt może być odwrotny do zamierzonego. Należy zwrócić szczególną uwagę na zdolności wyciszające wybranej maty. Po wyborze odpowiedniego modelu należy również wyposażyć się w specjalistyczny klej. Samo układanie maty wyciszającej może powodować wiele trudności. Często popełnianym błędem jest układanie maty na całej powierzchni podłogi jednorazowo. Prawidłowo, matę wyciszającą powinno kłaść się pasami, a następnie odczekać przynajmniej kilka godzin, do czasu aż klej zacznie schnąć.