Zdalna praca z domu to bardzo kusząca propozycja. Każdy chciałby przecież zarabiać pieniądze bez wychodzenia z domu. Jednak dopiero osoby, które rzeczywiście próbowały pracować zdalnie, wiedzą jak trudne jest to zadanie. Dlaczego?

Mieszkanie, w którym spędzamy czas wolny z rodziną, wcale nie jest miejscem zachęcającym nas do pracy. To właśnie motywacja jest najpotrzebniejszą rzeczą, o jaką muszą się starać pracownicy zdalni. Prawda jest jednak taka, że nawet we własnym domu możemy stworzyć miejsce do pracy, w którym rzeczywiście będziemy produktywni jeszcze bardziej, niż w firmowym biurze.Zdalna praca

Przestrzeń biurowa

Pracując w domu należy wyznaczyć jedno, konkretne miejsce do pracy. To, że raz możemy sobie pracować w gabinecie, innym razem w salonie lub w sypialni, a nawet przy jadalnianym stole, wcale nie oznacza, że dzięki temu będziemy pracować lepiej. Aby zwiększyć swoją wydajność, musimy wyznaczyć dokładne miejsce do pracy, które jednoznacznie będzie nam się kojarzyć tylko z nią. Nikt nie będzie przecież chętny do pracy na kanapie, na której zwykle spędza czas wolny przed telewizorem.

Meble biurowe

Mając wyznaczone miejsce do pracy, należy zadbać o to, aby znalazło się tam niezbędne wyposażenie. Praca biurowa wymaga odpowiedniego biurka i krzesła biurowego – nie tylko w trosce o jakość pracy, ale przede wszystkim w trosce o własne zdrowie. Praca w łóżku z laptopem może być kusząca, jednak na dłuższą metą może się odbić bólem kręgosłupa. Pamiętajmy, że przepisy BHP w zakresie wyposażenia biurowego zostały stworzone przede wszystkim dla dobra pracowników. Warto ich przestrzegać nawet w domu, gdzie teoretycznie nikt tego nie kontroluje. Pamiętajmy, że krzesło biurowe musi być obrotowe z pełną regulacją, aby dostosować je do własnych potrzeb i móc wykonywać swoją pracę bez większych przeciążeń organizmu.

Czas pracy

Pracując zdalnie musisz cały czas pamiętać, że jesteś w pracy. Bardzo często zdarza się tak, że pracując w domu zajmujemy się obowiązkami domowymi. Bo przecież trzeba zrobić obiad, a obok piętrzą się stosy prania. Takich dylematów nie mamy pracując w firmowym biurze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nadal pracujemy dla firmy. Pod żadnym pozorem nie możemy dać się wciągnąć w wir obowiązków domowych! Jasno określony czas pracy zobowiązuje do tego, aby nie zajmować się niczym innym, poza zawodowymi obowiązkami.