Mała łazienka to niezwykle trudne miejsce do aranżacji, szczególnie jak chcesz w niej zmieść wannę, pralkę i umywalkę. Jakie meble wybierać by odpowiednio zagospodarować przestrzeń a jednocześnie jej nie przytłoczyć? Postaramy się podpowiedzieć kilka pomysłów.

Nawet w małej łazience musisz zmieścić wiele potrzebnych produktów – kosmetyki do codziennego użytku, chemię do prania a także suszarkę do włosów czy maszynkę do golenia. Na to wszystko trzeba znaleźć odpowiednie miejsce.

Małe ale pojemne

W ograniczonej przestrzeni niedużej łazienki zazwyczaj możesz ustawić niewiele mebli. Zazwyczaj jest to szafka pod umywalką gdzie możesz zainstalować pojemną szafkę, w której będziesz mógł przechowywać potrzebne kosmetyki czy chemię gospodarczą. Jeśli zdecydujesz się na szuflady, pamiętaj by miały możliwość pełnego wysuwu i były dość głębokie. Meble łazienkowe z otwieranymi drzwiczkami umożliwią Ci przechowywanie produktów o bardziej zróżnicowanych gabarytach. Drugim zazwyczaj wykorzystywanym miejscem to przestrzeń nad umywalką, gdzie doskonale sprawdzą się szafki z lustrem. Jeśli masz nieco więcej przestrzeni możesz jeszcze ustawić słupek, lub pół słupek.

Mała łazienka

Czy tylko jasne kolory pasują do małej łazienki?

Nie od dziś wiadomo, że jasna kolorystyka powiększa wizualnie przestrzeń. Doskonale się to sprawdza w przypadku niewielkich łazienek. Połączenie jasnych mebli z połyskiem oraz luster zdecydowanie nada temu wnętrzu wrażenia lekkości i przestronności. Nie oznacza to wcale, że nigdy nie można zastosować innych kolorów. Jeśli zdecydowałeś się na jasne płytki ceramiczne, możesz w ramach akcentów kolorystycznych umieścić szafki w ciemnych lub intensywnym kolorze. Pamiętaj jednak, że powinny one mieć powierzchnię z połyskiem. Taki dobór kolorystyki nada nowoczesnego charakteru temu wnętrzu. Możesz również zawiesić jeszcze jedno lustro, np. nad wanną, które dodatkowo powiększy ją wizualnie.

Mała łazienka

Praktyczne rozwiązania i ciekawe pomysły

Nie tylko kolor ale również kształt szafek wpływa na jego wizualny odbiór. Jeśli zależy Ci by cechowały się one wizualną lekkością zastosuj proste meble podwieszane, pamiętaj jednak o tym, że będziesz w nich mógł zmieścić trochę mniej rzeczy.

Są również miejsca w łazience, których często nie wykorzystujemy. Jednym z nich to przestrzeń nad wanną, która świetnie się nadaje na umieszczenie wygodnych półek z kafelków, na których możesz trzymać wszystkie potrzebne do kąpieli kosmetyki, Drugim miejsce to wnęka, która powstaje w wyniku zabudowy stelaża do miski podwieszanej toalety, lub po prostu ściana nad toaletą. To idealne miejsce na zawieszenie szafki, w której możesz przechowywać wiele potrzebnych w łazience rzeczy.

Jaką pralkę wybrać i jak zagospodarować miejsce z praniem

Inną kwestią jest organizacja przestrzeni gdzie znajduje się pralka. Jeżeli Twoja łazienka jest rzeczywiście bardzo mała warto w takiej sytuacji wybrać pralkę, które otwiera się od góry. Są one mniejsze i nie potrzebujesz dodatkowego miejsca na otwieranie drzwiczek. Warto również wykorzystać przestrzeń także nad pralką i zawiesić nad nią szafkę lub zamontować kilka półek, na których będziesz mógł trzymać np. proszki i płyny do prania. Pozostaje jeszcze kwestia kosza na przechowywanie brudnej bielizny. Zazwyczaj jest to pojemnik z tworzywa sztucznego lub wikliny, czy rattanu, który ustawiamy w łazience. Jeśli jednak nie masz takiej możliwość możesz w kąciku łazienki zamocować haczyki i zawiść worki na brudne pranie. Może być ich nawet kilka do jasnego, ciemnego i kolorowego prania.

Choć aranżacja małej łazienki nie jest łatwa obecnie masz ogromny wybór różnych mebli i rozwiązań, dzięki którym stworzysz estetyczną i praktyczną przestrzeń.