Magazyny z aranżacjami wnętrz czy poczytne, internetowe serwisy często skupiają swoją uwagę na posiadaczach wielkich salonów, przestronnych sypialni – słowem, wnętrz, które są bardzo obszerne. Zapomina się jednak o posiadaczach mieszkań typu M2, którzy w kilku pokojach mieszczą te same funkcje, co inni w kilku piętrach. Mała przestrzeń wymaga lepszej, bardziej szczegółowej strategii na wystrój, w tym oświetlenie. Lampy wiszące, lampy stojące, może kinkiety lub LED’y w suficie? Mamy sprawdzone sposoby!

Zastanów się czy rzeczywiście potrzebujesz żyrandol!

Trudno uznać to za żelazną zasadę, jednak nie można nie przyznać temu racji. Główne oświetlenie, w postaci lamp wiszących, dużych żyrandoli, okazałych kloszy i abażurów jest dobre do dużych pomieszczeń. Mając wąski pokój, którego sporą część nad sufitem zajmie lampa to trochę strzał w kolano. Dlaczego? Lampa wisząca optycznie zmniejsza pokój, sprawia, że przestrzeń wizualnie kurczy się i może dawać to efekt zagracenia.

Lampę wiszącą można zastąpić szeregiem lamp na listwie. Przylega ona mocno do sufitu, a przez to, że posiada trzy źródła światła, dobrze rozjaśni pokój. Lampy jako oświetlenie główne powinny w małych pomieszczeniach jak najbardziej przylegać do sufitu. Zwróćmy także uwagę na klosze – najlepiej żeby były przepuszczalne, lub otwarte ku górze. Promieniowanie rozchodzące się po suficie sprawia, że pokój optycznie się wydłuża.

Jasne pomieszczenie wydaje się duże

oświetlić małe mieszkanieStarajmy się równomiernie doświetlić pomieszczenie. To bardzo istotne. Wstawmy oprócz lamp wiszących oświetlenie dodatkowe, w formie lamp stojących lub biurkowych. Jednak nie tylko forma oświetlenia ma znaczenie – zwróć przede wszystkim uwagę na typ żarówki, jaką planujesz zakupić. Dobrze, żeby światło znajdowało się w przedziale 1 000 – 1 500 lumenów. Światło powinno być zbliżone charakterystyką do dziennego. Dużo zacienionych kątów nie służy aranżacjom małych pomieszczeń.

Szukaj lekkich lamp

Nie kieruj swojej uwagi na lampy, które posiadają ciężką konstrukcję. Żeliwne ramiona pasują dobrze do dużych korytarzy, dużych komnat z kominkiem. W pokojach, które muszą spełnić wiele funkcji w jednym, musimy szukać lamp bardziej uniwersalnych. Poszukajmy wśród kloszy szklanych – jest ich tak wiele, że bez trudu dobierzemy klosz do naszych potrzeb, zarówno pomieszczeń modernistycznych jak i klasycznych. Lampy stojące mogą mieć nóżki z tworzywa. Pomoże to przenosić ją w różne części pokoju, jeśli często dokonujemy przemeblowań i zmian.

Oświetlaj punktowo

Już wspomnieliśmy, że cienie na ścianach i suficie sprawiają, że pokój wydłuża się. Przy okazji sprawia, że mała przestrzeń jest przytulna. Mogą do tego posłużyć LED’owe diody w różnych kolorach, umieszczone na meblach (w wazonach) lub w formie girland z bawełnianymi kulkami – Cotton Balls. Obrazy można podświetlać subtelnymi kinkietami, które przy częściowym mroku sprawiają, że w pomieszczeniu jest wiele pomniejszych punktów światła, a nasze ozdoby są bardziej wyeksponowane.

Oświetlenie dla Twojego domu – Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl– Inspiracje, pomysły, porady.