Dzierżąc batutę gospodarza czy też organizatora wesela bierzemy na siebie nie lada odpowiedzialność. Trzeba przyznać, że goście weseleni są wyjątkowo wrażliwi na niedociągnięcia związane z trzema rzeczami: menu, muzyką i alkoholem na weselu. To właśnie tym trzecim tematem pragniemy się dzisiaj zająć, próbują stworzyć krótki poradnik dla każdego, kto stoi przed trudnym wyborem zaopatrzenia siebie i gości w alkohol na wesele. Sprawa nie jest oczywista…

Samodzielne kupno alkoholu na wesele czy pozostawienie tej kwestii lokalowi?

Wybór sali weselnej jest jednym z pierwszych kroków, jakie stawiamy w organizacji tego wybitnego przedsięwzięcia. Niektórzy organizatorzy wesela dają możliwość zaopatrzenia przez nich stołów w alkohol na wesele. To oczywiście kusząca propozycja, wchodzimy na gotowe i nie przejmujemy się tym, co znajduje się na stole. Warto jednak zaznaczyć, że z reguły cena jednostkowa za butelkę czystej wódki (jakościowej) będzie kilkadziesiąt procent wyższa, niż w zakupie hurtowym. Wygoda związana z faktem, że odchodzi nam jedno zmartwienie zazwyczaj nie jest tyle warta. W naszej opinii lepiej skierować swoje kroki do hurtowni, gdzie można kupić alkohol na wesele w bardzo atrakcyjnych cenach. Pomija się wówczas marżę, jaką nakładają markety czy lokalne sklepy spożywcze, a w wielu przypadkach przy dużym zamówieniu można wynegocjować ciekawe rabaty.

Szampan, jako alkohol na wesele, który rozpoczyna całą uroczystość

Dwa słowa o szampanie (a w zasadzie winie musującym, gdyż oryginalny szampan to koszt kilkuset złotych za butelkę) – należy zakupić co najmniej 1 butelkę na 5 gości. Kupujmy to, co polecają hurtownicy, czyli rozwiązania sprawdzone przez innych nowożeńców. Zakupmy też kilka butelek szampana bezalkoholowego dla ludzi, którzy prowadzą pojazdy lub z innych względów nie mogą pozwolić sobie na procenty w trunku. Szampan to pozornie mało istotny alkohol na wesele, ale bez niego nie sposób otworzyć ceremonii. W praktyce jakość tego trunku nie musi być powalająca, rzadko który gość potrafi ją ocenić.

Zobacz również: Alkohol na wesele w sklepie internetowym https://alkohol-online.pl

Czysta wódka – królowa weselnych stołów, czyli alkohol na wesele, którego nie może zabraknąć

Mówi się, że nie ma większej tragedii na uroczystości, jak wyczerpanie zapasów alkoholu na wesele. Czysta wódka to towarzyszka, która roznieca chęci do tańca, żartów i weselnych swawoli, pozwala zintegrować gości z obu rodzin – słowem, jest eliksirem, który gwarantuje przednią zabawę. Celujmy raczej w czystą wódkę ze średniej półki (Stock, Absolut itp.) pomijając marki z najniższych szczebli – kupując taki alkohol na wesele możemy wypaść na skąpców, a w najgorszym wypadku zaszkodzić zdrowiu gości. Z praktycznego punktu widzenia warto liczyć co najmniej 0,5 l czystej wódki na jednego pijącego gościa, a do sumy butelek dodać jeszcze 8-10% zapasu (stłuczona butelka, rozdanie alkoholu na wesele w konkursach organizowanych przez orkiestrę itd.).

Wina i piwa – dodatkowy alkohol na wesele

Nie skupiajmy się specjalnie na tym typie alkoholu na wesele. Wina czerwone i białe powinny znaleźć się w proporcji 1 : 5 z czystą wódką. Piwa mogą natomiast znaleźć swoje miejsce w kącie sali, choć z doświadczenia wiemy, że na przyjęciu weselnym jest niewielu amatorów tego napoju (zazwyczaj są to goście zagraniczni).