Mały ogród będzie wymagał od Ciebie przygotowania dobrego projektu. Musisz ograniczyć w nim ilość roślin, dekoracji i kolorów. Zbyt duży ich natłok tylko pomniejszy optycznie jego powierzchnię. Jakie rozwiązania wybrać? Podpowiadamy.

Jakie drzewa do małego ogrodu

Do małego ogrodu dobrze jest wybrać rośliny o dekoracyjnych liściach. Niech nie zabraknie w nim także roślin zimnozielonych. Dobrze, aby te kompozycje były nienaganne przez cały rok. W ogrodzie – nawet najmniejszym – dobrze jest posadzić drzewa. Jeśli naprawdę nie masz na nie miejsca, wystarczy posadzić je w donicy. Najbardziej sprawdzonymi gatunkami do małych ogrodów będą modrzew w formie kulistej (to roślina iglasta z kulistą koroną, która nie urośnie przez lata do niebotycznych rozmiarów), morwa biała (która świetnie znosi cięcia formujące) i brzoza brodawkowata (która charakteryzuje się powyginanymi konarami i jest dzięki temu atrakcyjną ozdobą ogrodowej kompozycji). Jeśli chcesz zdecydować się na inne drzewa dopytaj w sklepie o to jakie rozmiary przyjmie ono w przyszłości. Nie chodzi jedynie o rozpiętość korony, ale też rozległość korzeni. To one mogą zrujnować sąsiednie rabaty, nawierzchnię, nawet fundamenty.

mały ogròd

Jakie inne rośliny do małego ogrodu

W małym ogrodzie sprawdzą się rośliny wolnostojące, które cieszą się piękną szatą jesienną. To np. hibiskus, pięciornik krzewiasty, kalina, jabłoń Sargenta, świdośliwka i wiele odmian róż. Niewiele miejsca zajmą też krzewy szczepione na pniu. Zimnotrwałe byliny to też fantastyczny pomysł do niewielkich przestrzeni. Sprawdzi się tu bodziszek, kłosowiec ogrodowy, niecierpek Waleriana czy szałwia omszona. W zależności od tego, czy Twój ogród jest dobrze nasłoneczniony, czy nie, wybierzesz różne rośliny. Są bowiem takie, które śmiało można sadzić w półcieniu, ale i takie, które do wzrostu wymagają dużo słońca.

Jakie warzywa do małego ogrodu

Wcale nie musisz rezygnować z opcji posiadania w swoim ogrodzie warzyw. Wystarczy już niewielkie poletko w rozmiarze 5x2m, żeby móc cieszyć się regularnym zbiorem. Zaplanuj je najlepiej po stronie południowej. Niech będzie dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Śmiało możesz wysiać cebulę, kapustę i seler (w marcu), bób, groch, marchewkę, pietruszkę, pomidory, rzodkiewkę (marzec/kwiecień), zieloną sałatę (w kwietniu), buraki, brokuły, cukinię, dynię i ogórki (w maju).

Jak dbać o mały ogród

Dbanie o mały ogródek zasadniczo nie różni się od pielęgnowania większego sadu. Potrzebujesz tych samych narzędzi, choć możesz tu nieco zaoszczędzić, wybierając plastikową konewkę zamiast węża ogrodowego czy zraszacza. Wystarczą Ci też małe grabie, niewielki sekator i wykaszarka. O tym jak wybrać wykaszarkę do małego, średniego i dużego ogrodu dowiesz się z poradnika. Mały ogród nie wymaga więcej prac niż ogród o większych gabarytach. Musisz go regularnie podlewać, nawozić i kosić. Jednak pamiętaj, że małe przestrzenie wymagają większej uwagi. Tu wszystko jest jak na dłoni w związku z czym widać od razu ewentualne niedoskonałości, które na dużych przestrzeniach łatwo mogą się zgubić.