Większość z nas poszukuje zajęcia, które mogłoby przynieść dodatkowy zarobek, ale także takiego, które możemy wykonywać w wolnych chwilach, bez presji ze strony szefa czy współpracowników. Takim właśnie zajęciem jest tworzenie rękodzieła. Czy jednak każdy może się tym zająć? Jak zacząć i jak na tym zarobić? Oto odpowiedzi na te, i wiele innych, pytań.

Dlaczego właśnie rękodzieło?

Zalet wyrabiania własnych dzieł sztuki jest bardzo wiele. Opowiemy Wam o nich krótko, abyście mogli przekonać się, że z zajęcia tego można czerpać nie tylko satysfakcję, ale także wiele innych korzyści, również tych materialnych.

Jest to zajęcie dla każdego – młodej osoby, która pragnie dorobić sobie do kieszonkowego, dla mamy na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, dla osoby na emeryturze lub rencie. Każdy, kto w ciągu dnia dysponuje choćby odrobiną wolnego czasu, może spróbować swoich sił jako rękodzielnik.

Martwisz się, że nigdy nie interesowała Cię ta tematyka lub że brak Ci zdolności? Niepotrzebnie! Wystarczy tylko na początek określić, czym chcesz się zajmować – czy wyrabianiem maskotek na drutach lub szydełku, pięknej biżuterii, kartek okolicznościowych, a może naczyń kuchennych z gliny lub drewna? Kiedy już podejmiesz decyzję, obejrzyj wyroby innych artystów i w nich szukaj inspiracji dla Twoich prac. Spróbuj, a zobaczysz jak szybko dojdziesz do wprawy.

Własnoręczne wyrabianie różnorodnych przedmiotów jest źródłem ogromnej satysfakcji. A kiedy Twoje prace zaczną doceniać Twoi bliscy i przyjaciele przekonasz się, że warto było spróbować. To wspaniałe hobby, które pomoże Ci rozwijać ukryte dotąd talenty i możliwości.

Rękodzieło jest także zajęciem, na którym można zarobić. A ponieważ zainteresowanie przedmiotami ręcznie robionymi jest obecnie bardzo duże, ich ceny także są wysokie. Można się o tym przekonać sprawdzając w internecie lub sklepach stacjonarnych ile kosztują produkty oznaczone jako “handmade”.

Co można wyrabiać ręcznie?

Lista przedmiotów, które można produkować własnoręcznie, jest bardzo duża. To wspaniała wiadomość, ponieważ masz do wyboru liczne opcje, z których możesz wybrać tą, która najbardziej odpowiada Twoim wrodzonym zdolnościom i pozwala ominąć pewne ograniczenia. A oto przykładowe wyroby handmade.

Biżuteria

To jedna z najpopularniejszych “gałęzi” rękodzieła. Ręcznie wyrabiane kolczyki, wisiorki, bransoletki i pierścionki cieszą się oszałamiającym wręcz zainteresowaniem klientów. Są absolutnie unikatowe i mogą być wykonywane różnorodnymi technikami – techniką sutaszu, makramową, decoupage, filcowania, wire – wrappingu, yo yo, czy nawet z użyciem specjalnej modeliny. Widzisz ile masz możliwości?

Biżuteria zawsze będzie cieszyła się popularnością. Jest doskonała na co dzień i wspaniale nadaje się na prezent dla bliskiej osoby. Sprawdź więc na czym polegają poszczególne techniki jej wyrabiania i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada, a pomysły same pojawią się w Twojej głowie.

Ubrania

A może to produkcja odzieży bardziej Cię interesuje? Fantazyjne szale i chusty ręcznie zdobione, urocze czapeczki dziecięce robione na drutach lub szydełku, zabawne skarpety – są tym, co zawsze będzie w cenie. Wyciągnij więc z szafy starą maszynę do szycia, druty i szydełka, i próbuj!

Kartki okolicznościowe

Wyrabianie kartek okolicznościowych to kolejny wspaniały sposób na dodatkowy zarobek. Ma tę zaletę, że rozpoczęcie działalności nie wymaga dużych nakładów finansowych – wystarczy tylko, że w sklepie papierniczym kupisz różnorodne kartoniki, tekturki, kolorowy papier, wstążki, papierowe koronki i kwiatuszki lub małe, drewniane ozdoby. I już możesz przystąpić do pracy.

Wymyślaj różnorodne wzory kartek urodzinowych, komunijnych i ślubnych, ozdabiaj je i opatruj życzeniami. Starannie wykonane i oryginalne, z pewnością szybko staną się dla Ciebie źródłem dodatkowego zarobku.

Zabawki

Większość współczesnych dzieci ma wszystko – klocki, maskotki, książeczki, lalki i samochodziki. Dlatego też, wybierając się w gościnę do osób posiadających dziecko, większość z nas nie wie, co mogłoby mu podarować. Ręcznie wyprodukowana zabawka jest więc wspaniałym prezentem.

Lalki, przytulanki, misie, króliczki ręcznie robione są wyjątkowe, niezwykle sympatyczne i przyjemne w dotyku. Jeśli więc masz dzieci lub wnuki i znasz ich potrzeby, gusta i oczekiwania, to może właśnie to jest pomysł na Twój biznes?

rękodzielo

Gdzie wystawiać swoje prace?

To chyba jedno z najważniejszych pytań. Znalazłaś już pomysł na własne wyroby, masz nieco doświadczenia i kilka zrealizowanych prac. Co dalej? Gdzie sprzedawać swoje dzieła? Możliwości jest kilka, ale naszym zdaniem dwie z nich są warte przemyślenia. Oto one.

Sklep internetowy

Ale nie taki zwykły, tylko sklep internetowy z rękodziełem artystycznym. Taki sklep jest doskonałym wyborem dla każdego rękodzielnika, a także dla tych osób, które nie mają czasu lub ochoty szukać innych rynków zbytu dla swoich prac. To opcja bezpieczna, wygodna i skuteczna.

Portale społecznościowe

To także dobry pomysł i szansa na trafienie do dużej ilości potencjalnych nabywców. Musisz jednak liczyć się z tym, że tworzenie własnych aukcji i zamieszczanie ogłoszeń może zająć Ci nieco czasu, podobnie jak kontakt z kupującymi i odpowiadanie na ich pytania. Jeśli więc nie masz zbyt wiele czasu, nawiąż współpracę ze sklepem internetowym z artystycznym rękodziełem.

Własnoręczne wyrabianie przedmiotów pozwoli Ci na zagospodarowanie wolnego czasu w sposób kreatywny, odkrycie Twoich możliwości i talentów. Jeśli do tego możesz na tym zarobić, to czemu nie spróbować?