Uzyskanie pięknego, intensywnie zielonego trawiastego dywanu w ogrodzie wymaga regularnego przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Tylko systematyczne koszenie, nawożenie oraz zadbanie o trawnik przed zimą i po niej przyniesie oczekiwany rezultat. Bez nich nawet najwyższej jakości systemy nawadniające nie będą w stanie zapewnić zachwycającego efektu. Wiele godzin w pracy i długa lista innych obowiązków nie sprzyja byciu posiadaczem pięknego trawnika. Ale czy na pewno?

Piękny trawnik

To, czego trawnik potrzebuje, czyli krótko o zabiegach pielęgnacyjnych

  • Wertykulacja i aeracja trawnika – zabieg pierwszy polega na bardzo płytkim nacinaniu darni. Nazywany jest inaczej filcowaniem, ponieważ jego celem jest usunięcie starej darni przypominającej filc. Dzięki temu do korzeni przenika więcej wody, składników pokarmowych i tlenu. Aeracja natomiast jest głębokim nakłuwaniem darni, co napowietrza glebę i przyśpiesza regenerację trawnika po zimie. Wykonanie obu zabiegów niezbędne jest po zimie oraz późnym latem lub jesienią. Warto je jednak powtarzać przez cały sezon, jeśli zajdzie taka konieczność.
  • Nawożenie trawnika – trawnik powinien być nawożony trzy razy w roku. Pierwszy raz na przełomie marca i kwietnia, drugi raz w czerwcu i trzeci, ostatni w połowie sierpnia. Przegapienie terminu i nawożenie w późniejszym terminie może zmniejszyć odporność trawy na mróz.
  • Oprysk chwastobójczy – wykonanie zabiegu jest niezwykle ważne, gdy w trawie znajdują się chwasty, jednak musi być wykonywane w odpowiednim czasie i właściwych warunkach. Zalecana jest temperatura w okolicy 15-20 st. Celsjusza. Dodatkowo chwasty muszą być odpowiednio rozwinięte, by mogły lepiej wchłonąć środek i zostać skutecznie usunięte.
  • Koszenie i grabienie trawy – te dwa zabiegi na piękny trawnik są niezbędne i wymagają szczególnej systematyczności. Przyjmuje się, że koszenie powinno wykonywać się raz w tygodniu, a grabienie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nagromadzone liście i gałązki będą miały szczególnie niekorzystny wpływ na wygląd i stan zdrowia trawnika.

Jak dbać o trawnik, gdy czas nie pozwala?

Pielęgnacja trawnika jest niezwykle czasochłonna. Mając zbyt dużą ilość codziennych obowiązków, marzeniem jest usiąść na tarasie i podziwiać ogród z trawnikiem jak dywan. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak dbać o trawnik, by był piękny, poświęcając na jego pielęgnację niewiele czasu. Odpowiedzią jest zlecenie wszystkich zabiegów firmie oferuje pielęgnację i projektowanie ogrodów. Wiele z nich posiada w ofercie specjalne pakiety, w tym „pakiet trawnik”, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o terminach poszczególnych zabiegów oraz kontaktowaniu się z firmą w celu zlecenia ich wykonania.